Český rozhlas: Církve chtějí kooperovat se státem
Církve a náboženské společnosti chtějí spolupracovat se státem v rámci tzv. kooperativního modelu; v rozhovoru pro Český rozhlas to znovu potvrzují generální sekretář ČBK Tomáš Holub i synodní senior Českobratrské církve evangelické Joel Ruml.
Redaktor Křesťanského týdeníku Českého rozhlasu Karel Vepřek v sobotním (5. 7.) vydání pořadu hledá odpovědi na otázky, které se nyní opět objevují v našem mediálně-politickém prostoru: Má skončit spolupráce církví a státu ve věznicích, v nemocnicích v armádě? Mají faráři přestat oddávat? A chtějí vůbec církve takovou odluku?
Zástupci církví říkají: ne. Proč?
„Slovo odluka je slovo, které církve zásadně odmítají. Nám nejde o odluku, nám jde o samostatnost, kterou mají všichni ostatní, a o spolupráci v takzvaném kooperativním modelu,“ vysvětluje Tomáš Holub.
„Já si nedovedu jinou podobu představit. To, co se teď tím zákonem řešilo a vyřešilo, je, že církve dostanou finanční samostatnost. Mají si najít cestu, jak budou samy sebe financovat a to je jenom menší část souvislosti vztahu církve a společnosti,“ zdůraznil také Joel Ruml.
Jak ještě doplňují oba respondenti, je totiž potřeba uvědomit si to, že potřebnost kooperativního modelu (spolupráce církví, náboženských společností a státu)vlastně vychází z poptávky státu po církevní službě všem a zájmu uživatelů o ni. Nikoli naopak.
Celý rozhovor s dalšími vysvětlujícími informacemi si můžete přečíst zde, nebo je dostupný i v rozhlasovém audio archivu na stejném webu.
(zdroj citací: Český rozhlas)